
To je “velikih 6”, emocije koje odražavaju izraz lica – one koje izražava baš svaki pojedinac na svetu s istim dramatičnim i karakterističnim facijalnim ekspresijama. One su nam do sad bile od najveće pomoći ali moderno doba i s njim povezani izazovi zahtevaju izražavanje i nekih drugih.
Pogledajte 5 najčešće spominjanih među njima:
1. Osećaj uzvišenosti
„Oksitocin nas ne tera da delimo novac humanitarnim organizacijama, niti da pomažemo nepoznatoj osobi kojoj je stao automobile, već podstiče želju za dodirivanjem, grljenjem te nam pomaže da budemo otvoreniji i iskažemo više poverenja drugima,“ zaključio je prof. Haidt.
Osećaj uzvišenosti je relativno redak, ljudi ga osete manje od jedanput nedeljno iako postoje velike razlike među pojedincima. „Kada biste upitali ljude da nabroje najdragocjenija iskustva u životu, trenuci uzvišenosti verojatno bi se našli među prvih 5,“ kaže Haidt.
2. Osećaj radoznalosti / zainteresovanosti
Zainteresovanost je možda teže uočiti od straha ili radosti, ali ipak ima oznaku osnovne emocije – vlastiti karakteristični izraz lica.
Ovaj osećaj suprotnost je strahu i teskobi koju osećamo u susretu s nepoznatim. Umesto toga zainteresovanost nas tera da upoznamo nepoznato i da intelektualno napredujemo.
Zainteresovanost zaslužuje status među temeljnim emocijama i po još jednom kriterijumu – može da poprimi patološki oblik. Primera radi, preterani strah može dovesti do panike ili hronične teskobe dok previše interesa rezultira kompulzivnim, ponavljajućim ponašanjem.
3. Zahvalnost
Ovaj osećaj tera nas da priznamo i uzvratimo dobročinstvo ili pokažemo pažljiv gest. Ovde se ne radi samo o uzvraćanju usluge.
Sara Algoe sa Univerzitata North Carolina u Chapel Hillu, ustanovila je da zahvalnost još dublje poezuje parove. Osećaj zahvalnosti signalizira nam da osobu treba da upoznamo bolje jer će nas podržati i u budućnosti. Kad se jednom dobro upoznate ili postanete par, osećaj zahvalnosti podseća nas koliko je osoba s kojom smo odlična za nas. Dugoročno gledano, zahvalnost podstiče pozitivni ciklus davanja i primanja kreirajući uzlaznu spiralu zadovoljstva vezom ili harmonije u nekoj grupi.
4. Ponos (emocija s dva lica)
Po spoljnoj manifestaciji nemoguće ih je razlikovati. U oba slučaja glava se malo zabacuje unazad, ruke se šire od tela i teži se ka tome da izgledamo veći. Za razliku od temeljnih emocija ovde lice igra tek malu ulogu – ispuštajući tek neprivlačni smešak.
Ponos se razlikuje od temeljnih emocija i po tome što je samosvestan. Poput srama, krivice i nelagodnosti on zahteva osećaj samosvesti i sposobnost vlastite procene.
Ponos je povezan sa statusom, a on može ići u dva smera, dodao je antropolog Joe Henrich, također s UBC. Jedan je povezan s agresijom i preteranim samopouzdanjem, dok je drugi motivisan dostignućem, napornim radom i altruističkim ponašanjem.
5. Zbunjenost
Na licu ju je lako zapaziti – obrve se nabiraju, oči stisnu, a usne se čak mogu gristi. Jedna studija je pokazala da je po prepoznatljivosti među svakodnevnim izrazima lica zbunjenost druga po redu – odmah nakon radosti.
Srodna je iznenađenju i zainteresiranosti, a uočeni izrazi lica upozoravaju druge da je zbunjenom potrebna pomoć. Zbunjenost nas podstiče na intenzivnije razmišljanje i skupljanje dodatnog znanja te podstiče društvene odnose što je po mišljenju nekih naučnika savršena emocija za 21. vek.