Ventrikularna komorske aritmije nastaju usled ishemije angina pectoris, akutni infarkt miokarda, vazospastična angina, hronična koronarna insuficijencija.Kod miokarditisa, prolapsa mitralne valvule.
Komorska ekstrasistola ili ventrikularne ekstrasistole (VES), prepoznaje se na EKG-u.Mnogi bolesnici ne primećuju preskakanje u srčanom radu.Ukoliko je asimptomatsko ne iziskuje lečenje.
Kod oštećenog miokarda, posebno kod oštećenja leve komore može biti predznak maligne komorske aritmije i potrebno je lečenje.Daju se antiaritmici i beta blokatori.
Komorska tahikardija (ventrikularna tahikardija VT) se sastoji od tri ili više ventrikularnih ekstrasistole sa frekvencijom od 100 i 250/min.Značajno se oštećuje miokard i zato može da uzrokuje srčanu insuficijenciju ili kardiogeni šok.Ispoljava se u vidu otežanog disanja, nesvestica, slabost, lupanje srca.Primenjuje se beta blokatori, antiaritmici i Lidocaina intravenozno.
Lepršanje komora (flutter ventriculorum) u nivo miokarda komora nastaje funkcija koji iznosi 250-300/min, flater komora dovodi do hemodinamskih poremećaja, prelazi u fibrilaciju komore.Zato je potrebna urgentna terapija primena elektrokardioverzije.
Treperenje komora (fibrillatio ventriculorum) označava haos u aktivaciji miokarda komora zbog ektopičnog fokusa u srčanom mišiću.Fibrilacija je prestanak srčanog rada.Registruju se nepravilne različite amplitude i sinusoidni talasići.
Lečenje:
Iziskuje urgentnu terapiju, uspostavlja se defibrilacija komora zatim masaža srca, veštačko disanje davanje Lidocaina intravenozno ili adrenalina ali može zajedno oba leka.