To je skrining metoda obično se praktikuje kod starije populacije više od 50 godina starosti jedanput godišnje.Okultno krvarenje predstavlja traženje testom krv u stolici, količina krvi ispod 50 ml, koji makroskopski ne može da se primećuje-golim okom u stolici.Ukoliko je krvarenje prisutno radi se o oboljenju gastrointestinalnog trakta što zahteva dijagnostiku i lečenje.
U stolici krv može da se pojavi kod sledećih stanja: izrasline (polipi) debelog creva, hemoroidi, ulkusne bolesti želuca ili duodenuma, crevne infekcije sa upalama, analne fisure, karcinom debelog creva, ulcerozni kolitis, Kronova bolest, problemi sa krvnim sudovima u debelom crevu, diverkuloza kolona.
Faktori rizika su:genetika, loša ishrana, lekovi, pušenje, droga, alkohol.
Simptomatologija:
Okultno krvarenje ne izaziva akutne kliničke simptome, već nastaje Sideropenijska anemija zbog nedostatka gvoždja.
Dijagnoza:
Postoji više vrsta testova na okultno krvarenje.Jedan od ovih testova je kada se prikuplja uzorak stolice od tri dana uzastopno.Uzroci se šalju u laboratoriju i analizira se mikroskopski.Neke namirnice mogu da menjaju rezultat testova, koje ne smeju da se jedu 48-72 časova, da bi rezultati bili tačni.Ove namirnice su:brokoli, spanać, blitva, karfiol, crveno meso, pečurke, hrana i piće bogata vitaminom C, grejpfrut, krastavac.
Ako je test pozitivan moraju se raditi nove analize:kolonoskopija za donje delove gastrointestinalnog trakta, a za gornji deo radi se endoskopija.
Negativan test znači da nema krvi u uzorku-stolici prilikom testiranja.
Lečenje:
Okultno krvarenje najčešće dovodi do Sideropenijske anemije zbog stalnog i velikog gubitka gvoždja.Tada se prepisuje uzimanje gvoždje zbog nedostatka.Za dalje lečenje pacijenta je stvar ordinirajućeg lekara.Iz laboratorijskog nalaza vidi se smanjenje hemoglobina, broj eritrocita, hematokrita sa pojavom leukopenije i trombocitopenije.